Vesnine posebnice_2
Blagajev volčin je edina naša roža, ki ima svoj spomenik. V času njenega odkritja v okolici Polhovega Gradca pa je Slovenija postala ravno zaradi te kraljeve rože poznana širom po svetu.
Zaradi ogroženosti so ga zavarovali že leta 1898 skupaj s planiko in je postal tudi simbol naših naravovarstvenih prizadevanj.
Preberi celo zgodbo o kraljevi roži.
Iz Polhovega Gradca ni prav daleč do naslednje pomladne posebnice – endemita kranjskega jegliča. Dolgo me je vabil na obisk s platnice knjige Toneta Wrabra 100 znamenitih rastlin na slovenskem.
Nekateri v iskanju potepov sežejo po vodnikih, sama pa največkrat po tej čudoviti knjigi polni zgodb odličnega pripovedovalca.
Tokrat na obisk v sam Pekel – soteska Pekel pri Borovnici.
Najino prvo srečanje je bilo v steni na Jelenku nad Spodnjo Idrijo.
Na Jelenk po zahtevni poti … … in najino prvo srečanje v steni. Križanje z njegovim sorodnikom avrikljem – lepim jegličem, daje križanca idrijskega jegliča, ki pa še čaka na najino srečanje.
Občudujemo ga lahko tudi v stenah ob Divjem jezeru pri Idriji.
Tudi zgodba kranjskega jegliča je zelo zanimiva.
Pa še vožnja čez Barje nazaj proti domu. Močvirske logarice žal tokrat ni bilo doma (več – je že odcvetela). Pa naslednje leto
V naravi se gibljemo zelo spoštljivo – tiho, obzirno do vseh in vsega okoli nas ter vedno samo po označenih poteh. In ne pozabimo na to tudi pri fotografiranju.
Naj vas radovednost vedno vodi do novih prijetnih srečanj