Pregled naših dejavnosti v letu 2014
Poročilo odseka za varstvo gorske narave PD Slivnica pri Celju za leto 2014,
občni zbor PD Slivnica pri Celju, 30. 1. 2015
V preteklem letu smo v sodelovanju z drugimi organizacijami izvedli kar nekaj naravovarstvenih dejavnosti, ki jih bomo počasi lahko poimenovali »tradicionalne«.
V začetku leta smo sodelovali v dveh projektih Društva za opazovanje ptic Slovenije, v januarju v Zimskem štetju vodnih ptic (IWC) in februarja v projektu Ptice okoli našega doma.
V aprilu smo sodelovali pri čiščenju našega okolja.
Začeli pa smo tudi z raziskovanjem kukavičevk (travniških orhidej) v našem okolju.
V maju smo v Tednu gozdov skupaj z gozdarjem Zavoda za gozdove Šentjur raziskovali gozd.
Na Klemenči jami smo spoznavali gorski svet.
V juniju smo v sodelovanju s Kozjanskim parkom raziskovali kamnine in iskali fosile.
Visoke temperature pa so nas pritegnile k raziskovanju voda: Ločice, Voglajne in Slivniškega jezera. Pri tem delu nam že vrsto let pomaga Ribiška družina Voglajna.
Poleti je bil čas za opazovanje divjadi. Z žusemskimi gamsi smo se spoznali s pomočjo lovske družine Loka pri Žusmu.
Septembra smo spoznavali gobe na poti S klopce na klopco in v sodelovanju z gobarskim društvom Kozje smo pripravili gobarsko razstavo.
Preverili smo kje vse pri nas raste še zadnja cvetoča kukavičevka zavita škrbica. Bili smo presenečeni in navdušeni nad pestrostjo in številčnostjo te v celoti zavarovane družine travniških orhidej v našem okolju, kar potrjuje dobro ohranjenost naravnega okolja.
Podali smo se po Grajski učni poti, ki dobremu opazovalcu ponuja mnoga zanimiva srečanja in odkritja.
Še enkrat smo se podali k Slivniškemu jezeru, pobrali nekaj smeti za brezbrižnimi obiskovalci in ponovno obesili opozorilne plakate, ki nagovarjajo k spoštljivemu odnosu do narave.
Žal je nepotrebnih in neprimernih posegov v okolje še vedno preveliko. Naj se vam nikoli ne zdijo nekaj tako samo po sebi umevnega in normalnega, da bi jih sprejeli tudi vi. Škodljivo in nespoštljivo delovanje človeka ne potrebuje nikakršnega dopuščanja in vsesplošnega sprejemanja. Kljub ponavljanju potrebuje ozaveščanje in glasno nestrinjanje. To je edina pot k spremembam, k boljši prihodnosti za vse.
V bralnem tednu v decembru smo brali o skrivnostnem svetu pomladnih cvetlic. Priporočam v branje vsem ljubiteljem rožic.
Letos pa smo kar precej časa namenili tudi spoznavanju poglavja Gorski svet iz Planinske šole, predvsem kot pripravo na tekmovanje Mladina in gore.
Naše spoznavanje narave in skrb za lokalno okolje smo želeli predstaviti tudi drugim in tako smo naše ozaveščanje glede škodljivega in nepotrebnega svetlobnega onesnaževanja v sodelovanju z društvom Temno nebo Slovenije predstavili na največjem slovenskem srečanju astronomov v Trnovem pri Novi Gorici.
Naše dvodnevno pohodniško kolesarsko potepanje po kozjanskih gričkih smo predstavili v kratkem filmu,
in dvakrat v Kozjanskem parku. Prvič v mednarodnem projektu Biosferno območje Kozjansko in Obsotelje in drugič na Kozjanskem jabolku.
Naše raziskovanje in ozaveščanje o pomembnosti varovanja voda pa je bilo predstavljeno na letnem zboru Ribiške zveze Slovenija, na njihovi spletni strani in kot članek v septembrski reviji Ribič.
Moram pohvaliti mlade in tudi vse tiste, ki jih naravovarstvo zanima za njihovo sodelovanje pri vseh dejavnostih, ki jih izvajamo.
Iskrena hvala tudi vsem posameznikom, društvom, družinam, zvezam, zavodom za vso pomoč in prijazno sodelovanje.
Več o naših naravovarstvenih dejavnostih si lahko preberete na blogu Slivniški Naravoslovci.
Upam, da boste skupaj z mano vztrajali v prizadevanjih za ohranitev zdravega okolja.
Naj postane temeljit razmislek pred vsakim našim posegom v naravno okolje o tem, kakšne bodo posledice naših dejanj, ustaljen način našega delovanja. Premislimo, ali obstaja kakšna boljša pot, primernejši način.
Povrnimo spoštovanje do vsakega in vsega.
varuhinja gorske narave: Renata Mastnak